Ukraina gościem honorowym Targów Książki w Warszawie – program

Україна jest gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na Placu Defilad, przed wejściem głównym do PKiN i od strony Kinoteki.

Do Warszawy przyjedzie ponad 30 znakomitych autorek i autorów z Ukrainy, którzy wezmą udział w ponad 50 spotkaniach literackich w ciągu czterech targowych dni – prezentacjach, dyskusjach, sesjach autografów. Znacząca liczba wydarzeń powstała z myślą o Ukraińcach mieszkających w Polsce. Miłośnicy literatury ukraińskiej będą mogli spotkać ulubionych autorów, kupić
książki i zdobyć autografy.

Bogaty program wydarzeń promujących kulturę i literaturę ukraińską, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, obejmie spotkania autorskie, dyskusje literackie czy sesje autografów, z udziałem m.in.:
Jurija Andruchowycza, Ostapa Sływynskiego, Jurija Wynnyczuka, Switłany Taratoriny, Kateryny Babkiny czy Hałyny Kruk. Będą też zajęcia dla najmłodszych czytelników i występ z udziałem muzyków z Ukrainy na plenerowej scenie Targów.

Stoisko Ukrainy zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 120. Można tu będzie kupić książki po ukraińsku, z oferty około 45 wydawców, spotkać ukraińskich autorów i przedstawicieli świata literackiego, nawiązać kontakty branżowe z agentami i wydawcami. Miejsce do spotkań z publicznością na stoisku ukraińskim pomieści wybrane wydarzenia i kącik z aktywnościami dla dzieci. Niezależnie, na Targach w PKiN, działać będzie księgarnia z książkami ukraińskich autorów w polskim tłumaczeniu i publikacjami o Ukrainie.

Ukraińscy wydawcy podzielą się doświadczeniami, na temat swojej pracy w pierwszym roku pełnoskalowej wojny w Ukrainie oraz zmian, które musiały się dokonać w ich działalności wydawniczej w związku z wyzwaniami wojennymi.

Literackie wydarzenia z udziałem autorów i wydawców z Ukrainy odbędą się pod hasłem „Miliony mostów”. Rosyjska agresja zniszczyła ukraińskie miasta, zabrała i okaleczyła wielu obywateli Ukrainy. Ale przyniosła też to, czego wróg się nie spodziewał – zbudowała setki tysięcy mostów między Polakami i Ukraińcami. Dzięki polskiej solidarności, gościnności i wielkiemu sercu Ukraińcy zachowali wiarę, że nie są osamotnieni w walce. Polska stała się dla Ukrainy wiarygodnym partnerem, pomostem, dzięki któremu Ukraińcy powstrzymali plan unicestwienia swojego państwa. Polska jako pierwsza dała schronienie setkom tysięcy Ukraińców, a dziś daje Ukrainie głos, mocniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Na Targach odbędzie się też wspólny, polsko-ukraiński projekt literacki – festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. To cykl spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy, służący prezentacji dokonań i wymiany myśli, który podkreśla rolę literatury w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga czy poczucie wspólnoty i solidarność, tak ważnych, w czasach gdy za naszą granicą toczy się wojna.

Program festiwalu „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” powstał we współpracy Instytutów Książki: Ukrainy i Polski oraz organizatora Targów, dzięki dofinasowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Finansowego wsparcia projektowi „Ukraina – Gość Honorowy Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023” udzieliło także Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Pisarkom i pisarzom z Ukrainy towarzyszyć będą w literackich rozmowach wybitni polscy twórcy, m.in.: Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura, Paweł Sołtys, czy Rafał Kosik. Spotkania odbywać się będą po polsku i ukraińsku, z myślą o miłośnikach literatury z obu krajów.

Większa część z nich, zostanie zarejestrowana i udostępniona na FB Targów oraz kanale YouTube Fundacji Historia i Kultura.

Wstęp na Targi, w dniach 25-28 maja i udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny dla zwiedzających.

Szczegółowy programu Ukrainy na Targach

Skip to content