„Akcja bez granic. Trzy dekady PAH” – spotkanie

Spotkanie wokół premiery książki „Akcja bez granic. Trzy dekady Polskiej Akcji Humanitarnej” w Witrynie Domu Wschodniego (pl. Konstytucji 6, Warszawa).

Ośrodek KARTA, Polska Akcja Humanitarna, Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Fundacja Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami
zapraszają na debatę o zmieniającym się konstrukcie granic, rosnących nierównościach, historii i wyzwaniach stojących przed organizacją niosącą pomoc humanitarną.

W debacie wezmą udział:

  • Janina Ochojska – założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej,
  • Grzegorz Gruca – wiceprezes zarządu PAH,
  • Helena Krajewska – rzeczniczka PAH,
  • Rafał Grzelewski – kierownik zespołu Komunikacji i Fundraisingu PAH,
  • Konstanty Gebert – dziennikarz, autor nagradzanej książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”.

Spotkanie poprowadzi Agata Kasprolewicz („Raport o stanie świata”).
Słowo wstępu do debaty wygłosi Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka KARTA.
Fragmenty książki przeczyta Cezary Kosiński.

„Akcja bez granic. Trzy dekady Polskiej Akcji Humanitarnej” to wielowątkowa, aktualna, zdumiewająca opowieść o organizacji niosącej pomoc w 50 krajach świata i powszechnej mobilizacji Polaków. Zapis 30 lat pracy PAH pomaga zrozumieć perspektywę jednostki w obliczu międzynarodowych dramatów, katastrof, społecznych zmian i globalnych prób solidarności z potrzebującymi, stając się dokumentem naszych czasów i inspiracją.

Historia, wartości i obszary działania Polskiej Akcji Humanitarnej, działającej od 30 lat – opowiedziane metodą KARTY, czyli kompozycją materiałów źródłowych: osobistych wspomnień, dzienników, relacji, fragmentów prasy, archiwalnych dokumentów.

Polska Akcja Humanitarna to organizacja pozarządowa, która od trzech dekad zmienia wrażliwość ludzi na kryzysy humanitarne na świecie i nieustannie przypomina o konieczności okazania solidarności z tymi, którzy cierpią – bez względu na kolor skóry czy wyznanie. Czy bez trzydziestu lat wpływu PAH dojrzałoby w Polsce społeczeństwo, które po 24 lutego 2022 ruszyło na granice po uchodźców z Ukrainy, by ich przyjąć do swoich domów?

Podczas spotkania książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie.

Spotkanie jest częścią obchodów Dnia Praw Człowieka, które organizowane są 10 grudnia 2022 od godz. 11.00 do 19.00 w Witrynie Domu Wschodniego przez Ośrodek KARTA, Urząd Dzielnicy Śródmieście i Fundację Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami.

W programie m.in. debata przedstawicieli organizacji nagrodzonych Pokojowym Noblem, koncerty dedykowane Nagrodzonym, a zarazem – wyraz protestu wobec wojny w Ukrainie i represji w Białorusi i Rosji; wystąpienie Janiny Ochojskiej: przesłanie dla świata – wobec 30-letnich doświadczeń Polskiej Akcji Humanitarnej.

Skip to content