KARTA i MEMORIAŁ zapraszają na konferencję HISTORYK W OBLICZU KATASTROFY

Szanowni Państwo,

30 i 31 marca br. Stowarzyszenie Memoriał, Memoriał Polska, Memoriał France oraz Ośrodek KARTA zapraszają na międzynarodowe spotkania pt. HISTORYK W OBLICZU KATASTROFY, które odbędą się w Muzeum POLIN w Warszawie, ul. Mordechaja Anielewicza 6.

To trzecia konferencja poświęcona pamięci Arsenija Roginskiego (1946–2017) – historyka, więźnia politycznego i jednego z założycieli Memoriału – jego urodziny obchodzimy 30 marca, оraz pierwsze publiczne międzynarodowe wydarzenie zorganizowane przez Memoriał po jego likwidacji w Rosji w lutym 2022 oraz po otrzymaniu przez Memoriał Pokojowej Nagrody Nobla, wraz z ukraińskimi i białoruskim kolegami, w grudniu 2022.

Jakie jest miejsce historyka dzisiaj, w epoce wojny, która jest podsycana przez odwołania do zmitologizowanej przeszłości? Na czym polega jego odpowiedzialność i zadanie w czasie katastrofy i po niej? Jak możemy przygotować się na wyzwania, przed którymi stanie Europa po zakończeniu wojny? Jaką rolę mogą odegrać historycy w wymierzaniu sprawiedliwości, uzmysłowieniu społeczeństwu jego odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez państwo? Jak wojna wpływa na postrzeganie kultury przeszłości? Co się dzieje, gdy prace artystyczne pełnią rolę świadectw i jak historia „pracuje” z tymi świadectwami?

To są pytania, które powinno sobie zadawać dojrzałe społeczeństwo. Zastanawiać się nad nimi będą nie tylko historycy, ale też pisarze, artyści, fotografowie, politolodzy, dziennikarze i socjologowie z Polski, Niemiec, Ukrainy, Francji, Izraela, wśród nich też dzisiejsi emigranci polityczni z Białorusi i Rosji, uczestnicy i świadkowie protestów politycznych.

Usłyszymy: Ludmiłę Ulicką, Georgija Kasyanowa, Martę Hawryszko, Hannę Liubakową, Andrzeja Friszkego, Dariusza Stolę, Barbarę Engelking, Matwieja Wajsberga, Karinę Arutunovą, Catherine Gousseff, Piotra Rypsona, Zmitcera Waynowskiego i innych.

Otwarciu wydarzenia 30 marca o godz. 18.30 w POLIN będzie towarzyszyć wystawa grafiki wojennej wybitnego ukraińskiego malarza Matwieja Wajsberga oraz obrazów znanej ukraińsko-izraelskiej malarki i pisarki Kariny Arutunowej. Zagra duet Maniuchy Bikont i Ksawerego Wójcińskiego.

Spotkania będą tłumaczone na cztery języki: polski, rosyjski, ukraiński i angielski. Organizatorzy konferencji: Naukowo-Informacyjne i Edukacyjne Centrum Memoriał, Memoriał Polska, Memoriał France i Ośrodek KARTA.

Wstęp wolny. Rejestracja (na stronie) jest mile widziana, ale nie obowiązkowa.

Kwestionariusze rejestracji oraz szczegółowy plan konferencji w językach polskimrosyjskimukraińskimangielski

Czekamy na Was!
30-31 marca,
Warszawa,
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa

W imieniu Organizatorów
Zespół Ośrodka KARTA

Skip to content