Spotkanie z producentką filmową Marią Lekukh

W najbliższą środę, 2 listopada 2022 o godz. 18.00 w Witrynie Domu Wschodniego, odbędzie się kolejne „Spotkanie na szklaku niebieskim” – z producentką filmową Marią Lekukh, a także pokaz i omówienie filmu dokumentalnego o księdzu Georgim Edelsteinie „Obowiązek – nie milczeć” (2019).
Autorem i reżyserem filmu jest Vladimir V. Kara-Murza Jr., polityk rosyjskiej opozycji i więzień polityczny. Aresztowany w Moskwie 11 kwietnia 2022 za publiczne wypowiedzi antywojenne i krytykę reżimu Putina, obecnie przetrzymywany w areszcie.
„Jeśli milczymy, uczestniczymy w złu, które dzieje się w naszym świecie. Muszę mówić, co myślę”. Georgi Edelstein zawsze przestrzegał tej zasady: zarówno w swoim dawnym, świeckim życiu, jak i w latach służby kościelnej. To historia niezwykłego człowieka w niezwykle trudnej epoce. To film o prawdziwej tolerancji i prawdziwej wierze, związku między żydowskością a chrześcijaństwem, współpracy między przywódcami Kościoła a państwem totalitarnym oraz o znaczeniu mówienia prawdy — bez względu na konsekwencje. Ojciec Georgi Edelstein zawsze przeciwstawiał się stereotypom: zdecydowany antykomunista w komunistycznym społeczeństwie; obrońca wolności, odrzucający tytuł dysydenta; ksiądz na rosyjskiej wsi, który został przywrócony do swojej parafii przez prezydenta Reagana i którego syn został izraelskim mężem stanu. To człowiek, który za swój obowiązek uważa nie milczeć.
Dokument zdobył dwie nagrody specjalne na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Stalker (Moskwa, 2020).
Scenarzysta i reżyser: Vladimir V. Kara-Murza Jr.
Producentka wykonawcza: Maria Lekukh
50 min., Rosja–Izrael, 2019
Spotkanie będzie prowadzone w języku rosyjskim.

Skip to content