Spotkanie z Tomaszem Kiznym

W najbliższą sobotę, 29 października 2022 o godz. 13.00, zapraszamy do Witryny Domu Wschodniego na spotkanie z polskim fotografem i dziennikarzem, w latach 90. współpracującym z „Kartą” – Tomaszem Kiznym, który opowie o swoich projektach fotograficznych „Gułag” i „Wielki Terror”. Wydarzenie – kolejne z cyklu „Spotkania na szlaku niebieskim” (O Wolną Rosję, KARTA) – odbędzie się z okazji Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych, obchodzonego 30 października w Rosji.

„Gułag” (2003) – projekt zawiera oficjalne sowieckie zdjęcia ukazujące pracę i życie codzienne łagrów, a także wykonane współcześnie przez Kiznego zdjęcia byłych łagierników i ich dzieci oraz pozostałości „łagrowej cywilizacji”. Fotografie uzupełniają relacje kilkunastu osób (także Polaków), którym udało się uniknąć losu 2 milionów śmiertelnych ofiar Gułagu.
„Wielki Terror” (2013) – pierwsza część projektu przedstawia fotografie ofiar terroru zrobione przez NKWD w moskiewskich więzieniach w latach 1937–38, na krótko przed egzekucją. Druga część dokumentuje odkryte w latach 90. XX wieku miejsca kaźni NKWD – to współczesne zdjęcia miejsc egzekucji i grobów ofiar, których położenie przez dziesięciolecia było trzymane w tajemnicy. Trzecia część to portrety Rosjan, których rodzice zostali zamordowani w czasie Wielkiego Terroru. Portretom towarzyszą wybrane fragmenty wywiadów.
Spotkanie prowadzone będzie w języku rosyjskim.

Początek o godz. 13.00.
Czas trwania: 90 minut.

Skip to content