WBREW WOJNIE (ПРОТИ ВІЙНИ) – Wystawa fotografii Inki Rosochy

1 grudnia 2022 o godzinie 19.00 w Witrynie Domu Wschodniego (plac Konstytucji 6, Warszawa) odbędzie się wernisaż wystawy „WBREW WOJNIE”, prezentującej fotografie autorstwa Inki Rosochy.

Wystawa powstała z potrzeby ukazania ukrytego, codziennego heroizmu ukraińskich kobiet, którym udało się uciec do Polski przed wojną. Kobiety te żyją nadal w przerażającym cieniu wojennego koszmaru, doświadczają tęsknoty, lęku i rozpaczy… ale dają zarazem świadectwo nadziei, siły i determinacji, a także radości i miłości – WBREW WOJNIE. Jakby wiedziały, że właśnie tego najbardziej będzie potrzebował kiedyś powojenny świat.

Wbrew wojnie

Od dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski zaczął płynąć potok osób uchodźczych – przeważnie kobiet, dzieci, osób starszych lub z niepełnosprawnościami.

Część z nich postanowiła tu pozostać – i zorganizować sobie życie, mimo że często jest to opcja tymczasowa, na przeczekanie, dopóki nie będą mogły wrócić do domu.

Krakowska Fundacja Dobra Wola od lat prowadzi liczne projekty w Ukrainie. W lutym 2022 roku od razu zaangażowała się w pomoc przybywającym do Krakowa uchodźcom. Osoby z Fundacji oferowały nie tylko podstawowe zasoby do życia, ale też wsparcie emocjonalne. Polegało ono przede wszystkim na towarzyszeniu i okazywaniu troski. Siłą rzeczy, podczas tych spotkań pojawiły się opowieści. Początkowo tylko wysłuchiwane, a później – także nagrywane. Wreszcie zyskały formę portretów, które ujęła w obiektywie Inka Rosocha.

Wystawa składa się z 10 par portretów, których zestawienie z jednej strony oddaje dramatyczny konflikt sytuacji, w jakiej znalazły się ukraińskie kobiety, z drugiej zaś symbolizuje biologiczną, psychiczną i duchową siłę i niezłomność Ukrainy broniącej swojej ziemi i państwowości.

Fragmenty wywiadów zaprezentowanych w broszurze towarzyszącej wystawie zostały nagrane w ramach projektu „24.02.2022, 5 rano: Świadectwa Wojny”. Celem inicjatywy jest zapis świadectw dokumentujących doświadczenie obywateli i obywatelek Ukrainy szukających w Polsce schronienia przed wojną. Więcej o projekcie

Inka Rosocha jest fotograficzką z wykształceniem bibliotekoznawczym. Tworzy zdjęcia od lat 90., zajmuje się głównie fotografią portretową. Współpracowała z wieloma czasopismami oraz przy realizacji filmów.

Informacje praktyczne

Wystawa czynna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Witryny Domu Wschodniego (plac Konstytucji 6, Warszawa):
poniedziałek – piątek, godz. 11.00 – 17.00
oraz podczas trwania wydarzeń, których program znajduje się na stronie WitrynaDW.pl.

Organizatorzy wystawy:
Fundacja Dobra Wola

Współorganizatorzy:
Centrum Archiwistyki Społecznej

Witryna Domu Wschodniego – instytucja prowadzona przez Fundację Ośrodka KARTA

Lokal przy pl. Konstytucji 6 jest wykorzystywany na cele kulturalne przez Fundację Ośrodka KARTA dzięki pomocy m.st. Warszawa – Dzielnicy Śródmieście.

Skip to content