Dzień Wschodni – otwarcie Domu Wschodniego WITRYNA

Zapraszamy na transmisję online z Dnia Wschodniego – kolejnego Dnia Otwartego w rocznym cyklu 40-lecia KARTY – inaugurującego codzienną działalność Domu Wschodniego WITRYNA w Warszawie. Placówka ma służyć dialogowi narodów Europy Wschodniej – przeciw wojnie i represjom, w imię prawdy historycznej i przyszłego pokoju na Wschodzie.

23 czerwca 2022 od godziny 15.00 do lokalu pl. Konstytucji 6 (przy ul. Koszykowej) – tu w towarzystwie wielu gości – potencjalnie przyszłych współtwórców Domu Wschodniego WITRYNY – rozpoczynamy codzienną (mamy nadzieję…) działalność naszej nowej placówki.

Spotkaliśmy się, by powiedzieć sobie i publiczności (zdarzenie transmitowane na facebook.com/OsrodekKARTA) czego oczekujemy od tego miejsca, jak chcemy razem wypełnić go treścią i naszą obecnością, by rozmawiać o czasem konfliktujących pamięciach przeszłości i dramatycznej teraźniejszości.

Jak będziemy dokumentować wojnę. Jak możemy wspierać jej ofiary.

Jak będziemy rozmawiać dla lepszej – przyjaznej, spokojnej… – przyszłości.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią Deklaracji Domu Wschodniego – oświadczenia osób, środowisk i instytucji podejmujących współdziałanie na rzecz Domu Wschodniego – idei pokojowego porozumienia społeczeństw Europy Wschodniej: w najnowszej „Karcie” 111 oraz na stronie Ośrodka KARTA: https://karta.org.pl/aktualnosci/deklaracja-domu-wschodniego (wersje językowe polska, białoruska, rosyjska).

Dom Wschodni będzie docelowo usytuowany w zespole pałacowo-parkowym w Mordach pod Siedlcami, po stopniowej rewitalizacji tego zabytku, jednak zaczynamy go budować już teraz – wspólnymi siłami Polaków, Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, Litwinów… – przeciwników reżimów, zwolenników dialogu między naszymi narodami, odnoszonego do historycznej przeszłości, ale tak teraz wzruszonego przez straszliwą polityczną teraźniejszość.

Skip to content