Patronat KARTY nad koncertem „Solidarni z Białorusią”

Międzynarodowe Archiwum Białoruskie, prowadzone przez Ośrodek KARTA, objęło patronat nad koncertem „Solidarni z Białorusią”, który odbył się 11 kwietnia o godz. 19:00 na Krakowskim Przedmieściu (przy Hotelu Bristol). Gwiazdą koncertu była legenda białoruskiego rocka – zespół Lapis Trubetskoy i Maleo Reggae Rockers. Oba zespoły grały też dla Ukrainy.

Największa gwiazda białoruskiej sceny – Lyapis Trubetskoy to rockowa grupa grająca mieszankę rocka, punka i ska. Za wykonywanie krytykujących reżim piosenek Lyapis ma zakaz występów na Białorusi.

Wyrażając solidarność z Białorusinami, nie wolno zapominać o wydarzeniach u innego wschodniego sąsiada Polski. Koncert będzie okazją do wyrażenia poparcia dla walczących o wolność Ukraińców. Poza Lyapis Trubetskoy na scenie pojawili się Kozak System, Maleo Reggae Rockers oraz Amaroka. Wszyscy muzycy występowali na kijowskim Majdanie.

W trakcie wydarzenia można było usłyszeć również białoruską poezję recytowaną przez polskich i białoruskich aktorów. Jako gość koncertu wystąpił także Andrzej Poczobut – dziennikarz, który za krytykę reżimu Łukaszenki siedział w więzieniu. Ponadto wszyscy Solidarni z Białorusią mogli wziąć udział w specjalnym happeningu. Koncert był transmitowany na Białorusi za pośrednictwem TV Biełsat oraz radio Racyja

W tym roku akcji „Solidarni z Białorusią” towarzyszyła wystawa na Krakowskim Przedmieściu białoruskich plakacistów, których prace nie mogą zawisnąć w Mińsku, oraz warsztaty i debaty na temat sytuacji na Białorusi.

Organizatorem koncertu była Inicjatywa Wolna Białoruś wraz ze Stołeczną Estradą przy wsparciu Miasta st. Warszawy, Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji im. Konrada Adenauera, Klubu Inteligencji Katolickiej, Fundacji Otwarty Dialog, Posła do Parlamentu Europejskiego Pawła Zalewskiego, oraz Domu Spotkań z Historią.

Skip to content