Wieczór listów do rosyjskich więźniów politycznych | Вечер писем политзаключенным | Warszawa

Wraz ze Stowarzyszeniem O wolną Rosję, którego celem jest rozwój wspólnoty działającej na rzecz przemiany Rosji w państwo demokratyczne, zapraszamy na wieczór pisania listów do rosyjskich więźniów politycznych. Wydarzenie odbędzie się w WITRYNIE Domu Wschodniego (Warszawa, pl. Konstytucji 6, róg ul. Koszykowej) w najbliższą niedzielę – 21 sierpnia o godz. 17.00.

🔹 Kim są więźniowie polityczni?

Działacze obywatelscy i polityczni, osoby prześladowane na tle religijnym, a także sądzeni w ramach sfałszowanych spraw karnych. Napiszemy do tych Rosjan z wielkiej litery, którzy walczyli i walczą z putinowskim reżimem i są za to karani przez władze.

🔹 Dlaczego warto do nich pisać?

Osoby przebywające w aresztach śledczych i koloniach są pod presją. Ich wolność jest ograniczona, a kontakt z krewnymi i znajomymi utrudniony. Oprócz wsparcia moralnego, listy mogą być źródłem informacji, co się dzieje w ich rodzinnym mieście i na świecie.

🔹 Co napisać?

Piszemy o tym, co nam leży na sercu. „To bardzo ważne, aby więźniowie poczuli odrobinę wolności, która składa się z małych rzeczy – niewola to brak możliwości wykonywania zwykłych, nawet codziennych czynności” – pisze portal „Takie dela”. Przypomnijmy więźniom, że nie są sami, mają towarzyszy i ludzi myślących podobnie.

🔹 Jak nie zrobić krzywdy więźniowi?

Pisane przez Was listy będą czytane nie tylko przez więźnia, ale i przez cenzora. Nie należy krytykować systemu sądowniczego i państwa ani pisać o szczegółach sprawy, ponieważ takie informacje mogą zostać wykorzystane przeciwko więźniowi politycznemu.

🔹 Nie znam rosyjskiego, czy mogę przyjść?

Oczywiście! Pomożemy z tłumaczeniem listu na język rosyjski, napiszemy go razem. Niestety nie można wysyłać listu w obcym języku.

🔹 Jak wysłać list?

Mamy wszelkie niezbędne informacje i narzędzia dla wysłania listów – wszystko omówimy i wytłumaczymy.

Prosimy wziąć ze sobą papier, długopis, w razie możliwości laptop.

Skip to content