Praca nad opartym na faktach i porozumieniu dialogiem polsko-ukraińskim

Od niemal trzech dekad środowisko Ośrodka KARTA pracuje nad głębokim, opartym na faktach i porozumieniu obu stron dialogiem polsko-ukraińskim.

W 1994 roku KARTA zorganizowała konferencję „Trudne pytania”, gdzie czołowi historycy oraz badacze z obu stron – polskiej i ukraińskiej – spotykali się, aby dyskutować i wypracować listę spraw, które nas dzielą, ale i łączą. Powstał wtedy I Komunikat polsko-ukraiński.

I Komunikat polsko-ukraiński 

Obecnie, środowisko KARTY prowadzi prace nad II Komunikatem polsko-ukraińskim – ma go podpisać ponad dwudziestu profesorów historii z Polski i Ukrainy.

Kulisy wcześniejszych działań w książce „Odkrycie KARTY. Niezależna strategia pamięci” opisuje Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA.

Dokumenty, które powstały w wyniku zainicjowanych w 1994 roku spotkań historyków, odbywających się później regularnie w latach 90., stanowią niezmiernie ważny zbiór. Część z nich znajduje się w bezpłatnej publikacji ,,Polska-Ukraina: trudna odpowiedź”.

KARTA zajmuje się pokazywaniem historii z perspektywy pojedynczego człowieka. Dlatego przez lata przygotowała też szereg relacji świadków historii dotyczących wydarzeń na Wołyniu. Można je przeczytać po polsku oraz po ukraińsku

Skip to content